Firmalarda Network Kurulumu ve Alt Yapı Hazırlanması

Bilişim sektöründe bilgisayarların kullanımı sırasında ikiden fazla bilgisayarın iletişim araçları yardımıyla bağlanarak ortak bir sistem oluşturulması, network ağı olarak adlandırılır. Çoklu bilgisayar kullanımının bulunduğu şirketlerde, firmalarda, bilgisayarların bir bütünlük içerisinde kullanılmasını sağlamak amacıyla network ağ kullanılır ve bu ağda bilgisayarların yazılım ve donanım bileşenleri ortak olarak kullanılabilir. Örneğin; harici donanım bileşenlerinden olan yazıcının, network ağı ile paylaşımı sağlanarak ortak olarak kullanılabilir. Böylece yazılım ve donanım paylaşımı sağlanarak verimlilik, üretkenlik ve mali olarak tasarruf sağlanır.

Şirketlerde Network Ağı Kurulması İçin Gerekli Olan Altyapı

Network ağının kurulumunda, ortak ihtiyaçları hızlı ve pratik çözmek için nitelikli ağ altyapısı bulunmalıdır. Şirketin gereksinimleri ve topolojisi göz önünde bulundurularak ağ kurulumu yapılmalıdır. Network ağ kurulumu sırasında olası çözümler için gerekli olan yazılım ve destek sağlanmalıdır. Network ağının etkili ve verimli çalışabilmesi için internet hızının ihtiyaçlara cevap verecek seviyede olması gerekir. Kurulacak network sisteminin karmaşıklığına göre veri hızının ve işlem hızının yüksek olabilmesi için verimliliğe yönelik gerekli optimizasyon sağlanmalıdır.

Network ağ kurulumu için öncelikle nitelikli bir firmadan destek alınmalıdır. Firmada çalışanların tecrübelerine ve bilişim alanındaki yeterliliğine bağlı olarak yüksek verim elde edilecek network ağı kurulabilir. Network ağ kurulumunda en önemli unsur, kablo seçimidir. Bu yüzden veri transferinin sağlanabilmesi açısından en nitelikli kablo malzemesi bakır olanlarıdır. Hat boyu 90 metreden fazla olan tüm data hatlarında CAT6 kullanılmalıdır. Kablo kullanımda CAT5’ten kaçınılmasında fayda vardır. Network ağında kurulum işlemi yapılırken düzgün bir patch panel kullanılması ve patch panelde kullanılan kablonun CAT6 olması çok önemlidir. Network ağ sisteminin kurulumunda kabin seçimi yapılırken, cihazın yüksekliği hesaplanmalı ve buna göre montaj işlemleri yapılmalıdır. Sürekli çalışmak durumunda olan network ağ sistemlerinin uygun ortamlarda düzgün çalışabilmesi için ortamın, cihazların kullanımı için ideal seviyede olması zorunludur. Özellikle kullanıma bağlı olarak etrafa yaydığı ısı değerinin düşürülmesi amacıyla ortamın soğutulması ve toz gibi olumsuz etkilerinden korunması gerekir. Network ağ kullanımda en önemli bileşenlerden bir tanesi de switchlerdir. Switch seçilirken minimum L2 seçilmelidir.